Türkiye'nin En Popüler, Oyun Epin Satış, Dijital Kod Alışveriş Sitesi
Tüm Oyunlar
Türkiye’de Satılan Oyunların Fiyat Yerelleştirmesi

Oyunların Fiyat Yerelleştirmesi

Dijital Oyunların Fiyat Yerelleştirmesi

Author : Oyunfor.com
2022-11-23

oyun fiyatlarının yerelleştirilmesi

 

Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, Türkiye’deki oyun ve oyun içi satışlar özelindeki fiyat yerelleştirmesi ile ilgili görüşlerini paylaştı.

 

Oyunfor.com’un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, büyük dijital oyun mağazalarının Türkiye fiyatlandırmalarının kurdaki yükseliş göz önüne alındığında halen uygun olduğunu belirtiyor.

 

İlk olarak, dijital oyun mağazalarındaki fiyat yerelleştirmesi ne anlama geliyor, bizi bilgilendirebilir misiniz?


Her türlü ithal üründe olduğu gibi "video oyunları" olarak tabir ettiğimiz; PC, konsol ve mobil oyunlar da Türkiye’de, orijinal fiyatlarının TL karşılığı ile, belirli bir fiyattan satılıyor. Eğer bir oyun, dijital bir mağaza çatısı altında değilse ve oyunun yayıncısı özel bir fiyat politikası uygulamıyorsa bu oyunlar ve oyun içinden satın alınabilen dijital içerikler o günkü döviz kurundan direkt olarak çevriliyor. Buna karşın, eğer fiyat yerelleştirmesi söz konusuysa sabitlenmiş olan bir oran gözetiliyor ve fiyatlandırma bu şekilde belirlenmiş oluyor.

 

Şu anda hangi büyük dijital mağazalar Türkiye’de fiyat yerelleştirmesi yapıyor?

 

oyun fiyatları 2

 


Tüm oyuncuların sıklıkla kullandığı; Steam, Epic Store ve Battle.net, fiyat yerelleştirmesi yapan büyük isimlerden.

Bundan birkaç ay öncesine kadar Steam, son derece avantajlı bir dijital pazardı çünkü 1 dolar, 1.8 TL’den işleme sokuluyordu. Bu sayede birçok oyuna çok makul fiyatlar ile ulaşılabiliyordu. Ne var ki geçtiğimiz ay Steam, yerelleştirme oranını değiştirdi ve 1 doları, 10 TL olarak güncelledi. Tabii ki Steam’de yer alan geliştiriciler isterlerse bu oranı daha düşük tutabilir ama algoritmanın önerdiği kur karşılığı 10 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu değişimin de oyunların satış fiyatlarının ortalamasını artıracağını söylemek mümkün.

 

Aslına bakarsanız, mayıs ayında oyun ve oyun içi satışlarda TL fiyatlandırmasına geçiş yapan Blizzard’ın belirlediği oran, Steam’de yapılan bu fiyat düzenlemesinin bir habercisiydi: Firma, TL desteği sunmaya başladığından beri 1 avroyu 10 TL’den işleme sokuyor. Epic Games’in de bahsi geçen iki platformda olduğu gibi 1 avroyu 10 TL olarak kabul etmesi, küresel diital oyun mağazalarının Türkiye fiyatlarının yerelleştirilmesinde konsensüs sağladığını gözler önüne seriyor.

 

Fiyat yerelleştirmesinin oyun satışlarına olan etkisi konusunda neler düşünüyorsunuz?


Ülkemizdeki döviz kurlarının dalgalı bir seyir izlemesinden ötürü bu yerelleştirmenin son derece olumlu olduğunu, dolayısıyla oyun satışlarını olumlu yönde etkilediğini vurgulayabiliriz. Her ne kadar yakın geçmişte yerel fiyatlarda birtakım "zorunlu" düzenlemeler yapılmış olsa da doğru şekilde uygulanan bir fiyat yerelleştirilmesi politikasının Türkiye oyun sektörü için çok kritik olduğunu düşünüyoruz. Özellikle PC oyunlarında bahsi geçen dijital mağazalardaki sezon indirimleri sayesinde oyunları makul fiyatlardan almak mümkün. Ne var ki halen fiziksel mağazalarda satılan kutulu PC ve konsol oyunları maalesef bu yerelleştirmenin dışında kalıyor ve mağazalar indirim yapmadığı sürece fiyatlar alım gücünü zorlayabiliyor.

  • Yorumlar (0)
Mükemmel
(0 )
%0
Çok İyi
(0)
%0
İyi
(0 )
%0
Fena Değil
(0 )
%0
Çok Kötü
(0 )
%0
Ortalama Puan
0
0
0
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Hediye Kartları
  Nvidia Geforce Now nedir, Fiyatı Nedir ve Ne Tür Cihazları Destekler?   GeForce NOW powered by GAME+, NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun stream hizmetidir ve doğrudan bulut üzerinden cihazına gerçek zamanlı oyun deneyimi sunar. Desteklenen oyunlar için bulut kayıtlarıyla, nerede olursan.. Devamını Oku
Oyun Dünyası
  Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, Türkiye’deki oyun ve oyun içi satışlar özelindeki fiyat yerelleştirmesi ile ilgili görüşlerini paylaştı.   Oyunfor.com’un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, büyük dijital oyun mağazalarının Türkiye fiyatlandırmalarının kurdaki yükseliş göz önün.. Devamını Oku